Tartu Descartes'i Kool
INFOLEHT
 28. november - 3. detsember 2016 ​  Nr 13 (665) 


TUNNUSTUS  
JUHTKOND TÄNAB

·   üle­linnalise otsimismängu "René'd otsides" korraldamise eest peakorraldajat Kaja Kivisikku ja tema abilisi: Eve Ilves, Tiina Randaru, Küllike Kütimets, Tiia Liblik, Marina Reinsalu, Inge Lään, Kristel Tikk, Külli Reino, Kätlin Härm, Rut Vaik

·   informatiivsete ja ilmekate plakatite eest "Ei suitsule!" päeva raames 8. ja 9. klasside õpilasi ning nende õpetajaid Iiri Saart ja Ardi Kärbergi

·   Tartu linna võistlusmängust "Õpilane – noor uurija" osa võtnud õpilasi ja nende õpetaja Maris Allikut

·   piirkondlikul jutuvõistlusel II koha saavutanud 6.c klassi õpilast Haldja Petter ja tema juhendajat Mare Liivi


ÜRITUSED

E      28. november
14.55    Vilistlaste infotund 9. kl õpilastele kab 115

T      29. november
  9.00    9.a kl õppepäev AHHAA-s
14.05    Tugikomisjoni nõupidamine kab 117

K      30. november
Hinded välja!
11.00    1.b klass Karlova teatris
12.00    Tantsuvahetund 1.-3. kl aulas

N      1. detsember
  8.15    Küünalde süütamine AIDSi ohvrite mälestuseks
10.55    Tantsuvahetund 4.-9. kl aulas
10.55    Liikumisvahetund 1. kl võimlas
12.00    Tantsuvahetund 4.-9. kl aulas
12.00    Liikumisvahetund 2.-3. kl võimlas
13.00    Lõuna-Eesti prantsuse keele päev

R      2. detsember
10.30    Juhtkonna nõupidamine

I trimestri lõpetamine aulas
11.15    1.-3. klass
12.20    4.-6. klass
13.20    7.-9. klass

L      3. detsember
10.00    Mudilaskoori laager lauluklassis


TEATED

·      ÕPPENÕUKOGU 

6. detsembril kell 15.00 toimub õppenõukogu.

·      ILUSAT JA RAHULIKKU ALGAVAT ADVENDIAEGA


KOOLIELU

·      GEOGRAAFIANÄDALA TULEMUSED

Üle-eestilisest veebiviktoriinist võttis osa 94 võistkonda/üksikvõistlejat.
Meie üheksandikud olid väga tublid:
I-IV koht Marta Jakobson (9.a);
V-XIII koht Kelly Kelder (9.b) ja 9.a klassi õpilased Kristiina Theresa Kuusik, Marian Lisbet Roggenbaum, Elza Lutt.

GIS päeval toimunud Tartu linna koolide nutiorienteerumises osales 20 võistkonda.
Meie kaheksandikud olid tublid. Põhikoolide arvestuses:
IV-V koht Älis Mikiver, Elisabeth Rattasepp, Mia Maria Petuhhov (8.c);
IV-V koht Romet Trommel, Mario Kelder, Age Liis Roosna (8.b).

Koolis toimunud veebiviktoriinist "2016-merekultuuriaasta“ võttis osa 66 õpilast 7.-8. klassidest.
I – III koht Lisa Marie Mölder ja Helena-Liisa Moks (7.a), Carmen-Ly Lubi (8.a).  

Kaja Haljasmets,
geograafiaõpetaja 

·      VÕISTLUS „ÕPILANE-NOOR UURIJA“

10. novembril toimus Tartu Aleksander Puškini Koolis võistlusmäng "Õpilane - noor uurija". Meie koolist osalesid mängul:

Artur Kohal (9.b)
Gerda Pihle (9.b)
Marleen Ereline (9.a)
Marleen Viinapuu (9.a)
Lola Sõukand (9.a)

Õpilased jagati eraldi gruppidesse ja iga grupp käis erinevates loodusainete töötubades: inimeseõpetus, geograafia, keemia, füüsika ja bioloogia. Noor uurija võistlus oli väga huvitav, ülesanded ei olnud väga keerulised, tuli teha grupitööd. Inimeseõpetuse töötoas olid loogilise mõtlemise ülesanded, keemia töötoas pH mõõtmine, füüsikas tegime spagettidest torni, bioloogias pidime tundma puid ja loomi, geograafias olid ülesanded tsunami kohta. Mina sain oma grupiga esimese koha. Soovitan ka järgmisel aastal 9. klassi õpilastel sellest võistlusmängust osa võtta.

Lola Sõukand, 9.a

·    KUIDAS "PÄIKE" LAUALE SAADA

18. novembril tutvusime ERM-i muuseumi­tunnis soome-ugri püsinäitusega, külasta­sime komi tare, uurisime komi interaktiivset toidulauda. Meile räägiti, millised on traditsioonilised komi toidud, milliseid tooraineid nende valmistamiseks kasutati ning palju huvitavat komide külalis­lahkusest, söögikommetest ja rituaalidest.

Pärast küpsetasime komi traditsioonilisi lahtisi pirukaid šanga'sid. Nii kaua kui pirukad küpsesid, lahendasime mõistatusi ja mängisime aliast. Komi rahvamuusika saatel maitsesid oma küpsetatud pirukad hästi. 

Carola Kukk, 7.a

·  PEREÕHTU

11. nov toimus koolis pereõhtu. Õhtu algas heategevusliku laadaga, kuhu 1.-3. kl õpilased meisterdasid erinevaid asjakesi. 8.kl tüdrukud korraldasid kohviku, kus sai maitsta neidude valmistatud suupisteid. Õhtu lõpetas meeleolukas kontsert.

***

Mul on olnud suur rõõm ja hea meel töötada viimastel kuudel 4.-6. aastaste lastega Triinu ja Taavi ning Sipsiku lasteaias. On lausa lust näha, kui kiiresti lapsed läbi muusika haaravad keelesabast kinni ja särasilmil prantsuse keeles laulavad. Perekontserdil etendasime pisikestega muusikalise näidendi tüdrukust, kes otsis oma kohta. Kuna meil ei õnnestunud kahe rühmaga koos proovi teha, oli lava peal toimuv suuresti improvisatsioon. Mina ise olin koos lastega kogu selle melu sees ja ma tunnen, et me kõik nautisime kogu protsessi, mis päädis etteastega kontserti külastajate silme all lava peal. Loodan, et ka publikule puges hinge sama soe tunne, kui minul tervest kontserdist siiani on.

Birgid Täht,
Juhendaja

***
Kontsert oli väga kena ja ka laat oli väga vahva üritus.

Kaidi Sauman,
2.b kl lapsevanem

***
Koolipidu oli väga tore ja meeleolukas, nii et tundsin, et oleks võinud kauemgi kesta. Isegi minu kahe ja poole aastane pojake istus terve selle kontserdi ajal rahulikult süles ja kuulas ning plaksutas kaasa.
Laat oli ka tore, aga kohvikut ei õnnestunud mul külastada.

Krista Rebane,
3.a kl lapsevanem

***
Lilledega taldrikud, värvilised kandikud,
puuviljadega lõikelauad, puidust lusikad,
seebid, laste tehtud, usinad,
seda pakkus meile laat,
nüüd neid kodus kasutada saan.
Värsket kooki, maitsvat jooki,
laste laulu, laste tantsu,
rõõmu oli õhtu otsa.

Katrin Tomera,
3.a kl lapsevanem

***
Meie perele meeldis väga see üritus.
Laada korraldamine oli hea mõte, Marieta ise oli väga huvitatud, et me just tema valmistatud asju ostaksime, aga kahjuks osad olid juba ära ostetud.

Kohvikusse me ei jõudnudki, kuna tulime liiga hilja, aga arvan, et oli sama maitsev, kui eelmine kord. Kontsert ise oli muidugi super! Ainult esimene etteaste lasteaia lastega oli liiga pikk ja lohisev. Aga võib olla on asi selles, et me oleme juba harjunud, et koolikavad on särtsakad ja kaasahaaravad ning iga kord on midagi uut ja põnevat.

Kui ma vaatan Teie kooliperet, siis ei jõua ära imestada, kust Te võtate selle särtsu.

Lea Žoržoliani,
3.a kl lapsevanem

***
Perekontserdiks valmistudes avasid 8.c kl tüdrukud väikese suupiste-kohviku, kus õpilased koos vanemate ja külalistega võisid enne kontserdi algust keha kinnitada. Älis Mikiver, Alisa Savostkina, Tuuli Tasa ja Elisabeth Rattasepp küpsetasid maitsvaid kooke ja küpsiseid, mis lisaks kohvile ja morsile kõik käiku läksid. Ma tänan tüdrukuid hoogsa kaasalöömise eest! Ja rõõm on teha koostööd, kui on nii kiired, korrektsed ja heatujulised toimetajad, kes ei pea paljuks ühtki tööd ega virise iial.

Tänulik klassijuhataja Ingrid Rump


·   NOORTE TERVISEKONVERENTS

TDK osales koos Kivilinna kooli ja Annelinna gümnaasiumiga kaasamisprojektis, mille eesmärk oli anda õpilastele võimalus osaleda kooliruumi kujundamisel. Meie õpilasesinduse tüdrukutel tuli palju häid ideid: esimese mõttena oli plaanis teha trepile René Descartes'i tsitaatidega sildid. See on juba tehtud. Prantsuse keele õpetaja abiga said valitud sobivad ütlemised ning eesti keelde tõlgitud ja nüüd ehivad nad peauksest tulles kohe esimest treppi.


TDK rääkivad trepid 

Teiseks on plaanis kaardistada WIFI võrk. Ehk siis otsida üles koolimajas need alad, kus  traadita internet levib kõige paremini ning ka need kohad, kus seda õieti polegi.

Kolmas ja kõige suurem ettevõtmine saab valmis alles kevadeks. Nimelt plaanivad     9. klassi õpilased teha ilusaks ja oma­näoliseks nn akvaariumi.

Ideid ja ettepanekuid oli veelgi ning järge­mööda tegeleme ka nendega.

Kaasamisprojekti lõpuüritusena toimus 8. nov Tartu Loodusmajas noorte tervise­konverents. Meie koolist osales 8.b klass ja õpilasesinduse liikmed. Ettekandega "Puhkuse ja liikumise tasakaal koolis" esinesid Gerda Pihle (9.b) ja Marian Lisbet Roggenbaum (9.a).

8.b klassi muljed:

Loeng oli huvitav ja ma arvan, et õpetajad võiksid rohkem tunde õues teha. Meeldis Kadrioru Saksa Gümnaasiumi mõte, et õpilased ei vaja koolikella, kuid ilmselt poleks esialgu korda koolimajas, kui koolikell ära kaoks. Meie koolis võiks olla koridoridel, sööklal jne tähtsad nimed, nt kohanimed klassidel. (Kätrin) 

***
Konverentsil oli palju huvitavaid mõtteid, millest mõne võiks ka meie koolis rakendada. Näiteks meeldis mulle filmifestivali idee (teha kord aastas mingi filmiõhtu), veel meeldis mulle lemmiklooma­päeva idee. Spinatipirukad, mida lõuna ajal pakuti, olid jube head. (Loona)

***
Päris huvitav oli, saime teada, mis teistes koolides tehakse ja mida võiks ka oma koolis teha. Sain teada, et peaks rohkem liikuma vahetundide ajal. (Romet)

***
Seal konverentsil sain teada, et teised koolid teevad samuti huvitavaid asju. Näiteks kirjutavad treppide peale hoiatusi, et lapsed ei jookseks, laulavad ja teevad palju muudki huvitavat. (Mario)

***
Mulle meeldis Kivilinna kooli idee teha korrustele pisikesi ruume õpilastele, näiteks lugemisnurgakesi. (Remy)


·  LAHE KOOLIPÄEV

17. novembril toimus Tallinnas Nordea Kontserdimajas kogu Eestit hõlmav noorte­konverents „Lahe Koolipäev 2016“. Selle aasta teema oli "Kuidas võtta vastutust". Konverentsil esinesid muusikud, näitlejad, sportlased, teadlased, riigitegelased, suur­ettevõtjad ja teised spetsialistid, kes kõik jagasid noortega oma kogemusi ja tehtud tegusid. Meie koolist osalesid konverentsi Kerli Põhjala (8.a) ja Gerda Pihle (9.b).

***
Mu ootused olid suured, sest olin palju Lahedast Koolipäevast kuulnud. Lahe Koolipäev on tõesti super lahe, see ühtekuuluvus tunne kui koos on 1300 inimest on kirjeldamatu! Koolipäeva teema oli "Kuidas võtta vastust?" ja erinevad edukad inimesed käisid meile sellest rääkimas. Eriti meeldis mulle Agu Uudelepp, kes rääkis meediast ja sellest, kuidas sinu praegused postitused võivad mõjutada su tulevikku. (Gerda)

***
Lahe Koolipäev oli tõesti üks lahe koolipäev, kus erinevad oma ala professionaalid rääkisid, kuidas võtta vastutust, sest see oli Laheda Koolipäeva teema. See üritus ületas kõik mu ootused kuigi need olid niigi kõrged, sest paljud, kellega ma sellest üritusest rääkisin ütlesid, et see oli mega lahe ja nii see tegelikult ka oli. Isegi veel lahedam! (Kerli)


·   MERETEEMALISTE JUTTUDE KONKURSS

Varasügisel kuulutati välja piirkondlik jutuvõistlus. "Merekultuuriaasta 2016 – näoga mere poole" – sel teemal kirjutasid  lugusid  nii Tartu linna kui maakonna IV-XII klassi õpilased.

Kirjutajale anti vabad käed. Lugu võis otseselt teemat kajastada, võis lasta ka fantaasial lennata. 24. novembriks selgusid paremad kirjutajad.
Rõõm on tõdeda, et meie koolis on andekaid noori autoreid.
6. klasside arvestuses sai II koha Haldja Petter (6.c). 

Haldja jutt "Sulpsatus" viib lugeja Hiiumaa rannikule ja räägib memmekestest, kes sõuavad merele kalavõrke välja võtma. Kalavõrku on kinni jäänud saabas, kes lubab  täita kolm soovi. Haldja oskab  oma loos kõigele vindi peale keerata. "Sulpsatus" on  kivirähklik absurdijutt, teravalt valus, aga samas naljakas.

Aitäh kõigile, kes konkursil osalesid!

Mare Liiv,
emakeeleõpetaja