Tartu Descartes'i Kool

INFOLEHT

4. - 8. aprill 2016                       Nr 26 (642)           


TUNNUSTUS
JUHTKOND TÄNAB

ÜRITUSED

E      4. aprill
12.20    Tugikomisjoni koosolek kab 117

T      5. aprill
Toimub 4 tundi.
12.30    Õpetajate koolituspäev

K      6. aprill
Pildistamine - ajakava Koolielus
10.10    1.a kl Sipelgas Ferda tegeleb prügiga kab 225

N      7. aprill
Pildistamine - ajakava Koolielus
  8.15    3.b kl Hättasattunud metsloom (kab 321)
10.10    1.b kl Sipelgas Ferda tegeleb prügiga (kab 328)

 R      8. aprill
8.15    2.b kl Hättasattunud metsloom (kab 221)
10.10    3.a kl Hättasattunud metsloom (kab 329)

KOOLIELU

•    PILDISTAMISE AJAKAVA

Kolmapäev,  06.04. aulas

  8.45    7.a Iiri Saar
  9.10    8.a Anneli Koppel
  9.35    8.b Martin Vändra
10.00    9.b RiinaVoltri
10.25    6.a Katrin Ubaleht
10.50    9.a Kaja Haljasmets
11.15    7.c Ingrid Rump
11.40    7.b Maris Allik
12.05    6.c Mare Liiv
12.30    6.b Svea Kaio
13.05    9.c Aime Rummel
 
Neljapäev,  07.04. aulas

   8.45    1.a Küllike Kütimets
   9.10    4.b Terje Lelov
   9.35    2.c Marina Mandzjuk
10.10    1.b Tiia Liblik
10.35    2.b Greta-Eva Kalberg
11.15    4.c Tiina Randaru
11.40    2.a Kaja Kivisikk
12.05    4.a Lilia Miilaste
12.30    3.a Eve Ilves
12.55    3.b Külli Hindrikson
13.15    5.b Pirgit Palm
13.40    5.c Siret Vool

•    KÜLASKÄIK CARCASSONNE'I

21-28. märtsil viibisid TDK 7. ja 8. klassi õpilased, direktor Jaan Reinson ja õpetajad Iiri Saar, Signe Annsoo ja Evelin Rand külaskäigul Lõuna-Prantsusmaal asuvasse sõpruskooli Collège le Bastion. Carcassonne'is võõrustasid meid kaks-kümmend kaks 7. klassi õpilast ja nende õpetajad Amélie ja Marion. Reis pani punkti meie läbi õppeaasta kestnud ühisblogi loomisele. Carcassonne'is tutvustasime prantslastele köievedu ja sibulakoortega munade värvimist. TDK õpilased külastasid Carcassonne'i linnust, läbisid kohaliku suurspordi - rugby - algõppe, mille viisid läbi kaks profimängijat Scott ja Imissi, lahendasid suhtlusülesandeid, osalesid rugbymatshil, kunstinäitusel ja töötubades ning külastasid kohalikku ajalooarhiivi.
Elasime peredes, mis andis hea suhtlemiskogemuse võõral maal ja keeles. Lisaks nägid meie õpilased prantsuse perede igapäevaelu, tehes kõike kaasa. Nii saadi näiteks osa Maroco pulmast, käsipallivõistlusest, sõideti Vahe¬mere äärde ekskursioonile, käidi laserlahin¬gus, bowlingut ja pétanque'i mängimas jpm.

Meie ühisblogi osaleb blogivõistlusel "14 ans en Europe", mis lõppeb 15. aprillil. Blogiga saab tutvuda aadressil:
http://tartucarcatogether.eklablog.com/

Kutsume kõiki ka artiklite ja videodega tutvuma ning neid kommenteerima!

Evelin Rand,
prantsuse keele õpetaja

Õpilaste muljeid:

Saime teada, milline näeb välja Prantsusmaa kool, see erineb väga eesti koolist. Veetsime oma vaheaja hästi toredalt uute sõpradega ja õppisime juurde uusi sõnu. Meeldis väga, kui eestlased ja prantslased käisid koos seikluspargis. (Katharina)
***
Käisin oma prantsuse perega Vahemere ääres. Olime nende kooli akvaariumis ja tegime inimestest pilte. Tegin kõigile nalja Carcassonne'i linnuses la Cité. (Eliise)
***
Prantsusmaa on Eestiga võrreldes väga teistmoodi. Kooli jõudes jäi kohe silma laste
lühike kasv. Mina sain endale põhimõtteliselt kõige lühema poisi ja meie pikkusevahe oli suur mind see aga ei häirinud. Lapsed üldiselt on väga elavad ja koolis üpris lärmakad. Samas tundides valitses kord ja kõik õppisid innukalt. Silma jäi ka see, et paljud kandsid firmariideid nt Nike või Adidas. Inimesed, eriti minu pere, olid väga sõbralikud ja viisakad.
***
Kõik oli lõbus ja lahe. Üllatas see, et nad võisid tunni ajal rääkida. (Andri)
***
Reis Prantsusmaale meeldis mulle väga ja oli huvitav. Meie jaoks oli ettevalmistatud mitmesuguseid tegevusi. Pere oli minu vastu väga lahke. Ma arvan, et neil oli minuga väga tore. (Veronika)
***
Prantsusmaal oli väga tore. Seal saime tutvuda kohaliku kooliga, külastasime kindluslinna ja elasime peredes. Alguses oli küll närv sees, et kas me ikka keelest aru saame, kuid lõpupoole oli väga tavaline rääkida prantsuse keeles. (Kerli)

Kingitus koolile

Kool, mida Carcassonne's külastasime kinkis meile mõned raamatud linna kohta. Ühte neist kirjutas Bastioni kooli direktor ka pühenduse.


Tõlge:
"Soovin, et see raamat meenutaks teile külaskäiku Carcassonne'is, linnas, mis on kahel korral võetud UNESCO maailma-pärandi kaitse alla oma imeilusa kindluslinna ja rahumeelselt voolava Canal du Midi eest. Ehk haarab teid tagasi Eestis olles ja seda raamatut lehitsedes vastu-pandamatu soov naasta Prantsus¬maale ja sel juhul võõrustame teid siin rõõmuga.

Le Bastioni,
direktor M.Aziz Lahib

•    VESTLUS PAGULASTE TEEMAL

18. märtsil vestles 9. klassi õpilastega sallivuse teemal üldse ja pagulastega seotud probleemidest A. Pertšjonok, kes on Balti Uuringute Instituudi projektijuht. Ta on tegev ka teistes erinevates mittetulundus-ühingutes ja on aktiivne Eesti pagulastega seotud tegevustes.
Õpilaste mõtted:
Loeng oli huvitav ja hariv. Lektor rääkis ladusalt ja köitvalt. (Karolina, 9.a)
Sain teada, et ...
... maailmas on nii palju põgenikke (Sandra, 9.a);
... maailmas liigub aastas üle 60. miljoni põgeniku (Eleri, 9.c);
... päevas rändab 42500 inimest, kellest pooled on lapsed. Paljud lapsed lähevad üksi rännates teel kaduma (Sarah, 9.a);
... Euroopasse jõuab 14-20% pagulastest, samas on Liibanonis pagulasi 1/5 riigi rahvastikust (Trinity, 9.a);
... põgenikelaagrites elavad inimesed juba mitmendat põlve (Margus, 9.c);
... maailma 7,29 miljardist inimesest elab pidevalt näljas 1 miljard inimest (Raido, 9.c);
... Eestis on vähe pagulasi, arvasin, et palju rohkem (Janeli, 9.c).
Meeldiv on tõdeda, et vestlus-loeng pani õpilasi mõtlema nendel teemadel ja võib-olla aitab kaasa ka natuke orienteeruda tänapäeva keerulises maailmas.

Kaja Haljasmets,
geograafiaõpetaja

•    PALLILAHINGU VÕISTLUSED

29. ja 31. märtsil toimusid Tartu koolide     4. klasside tütarlaste pallilahingu võistlused. Meie võistkond pääses oma alagrupist esimesena finaali. Otsustavates finaal-mängudes olid tütarlapsed ka väga tublid ja saavutasid 12 kooli seas hinnatava II koha. Võiatkonda kuulusid 4.a kl Eliis Aid, Gretlyn Koppel ja Greete Sasmil,  4.b kl Kristina Bresovskaja, Janete Lapp, Lisete Oinats, Marit Samrjakova ja Liina-Lisandra Vatman ning 4.c kl Keidy Andersohn.

Inge Lään ja
Julia Kirpu-Voomets,
kehalise kasvatuse õpetajad

•    AKTIIVNE VAHETUND

Selle nädala aktiivsel vahetunnil mängiti võimlas jalgpalli. Tüdrukute võistkond astus vastu poiste võistkonnale. Mängijaid oli väga palju ja seetõttu mängiti kolme palliga. Poisse oli kohale tulnud muidugi rohkem ning nad haarasid initsiatiivi ja läksid 10:0 juhtima. Seejärel otsustasid nii mõnedki poisid, et lähevad tüdrukute võistkonnale appi ja vahetasid võistkonda. Üldseis jäid 14:3 poiste võistkonna kasuks.
Kõrvaltvaatajana ütleks, et õpilastel on väga palju energiat, mida on vaja välja elada. Ja seda said nad 20-minutilisel vahetunnil hästi tehtud.

Julia Kirpu-Voomets ja
Eha Vahtras, õpetajad

•    ÜLE-EESTILISED KORVPALLIVÕISTLUSED

Eesti Koolispordi Liit korraldas üle-eestilise 3x3 korvpalli võistluse koolidele. Selles sportlikus sarjas osalesid koolid erinevates vanuseklassides: 4.-5. klasside poisid, 4.-5. klasside tüdrukud, 6.-7. klasside poisid ja   6.-7. klasside tüdrukud. Tartu Descartes'i Kooli 6.-7. klassi poisid võtsid samuti sellest võistlusest osa. Kokku osales 6.-7. klasside poiste sarjas üle Eesti 110 kooli võistkonnad.
Korraldati erinevad piirkondlikud etapid, kust siis kaks paremat võistkonda said edasipääsu Pärnus toimuvale 3x3 korvpalli finaalturniirile. Tartumaa etapp toimus enne kevadvaheaega. Tartumaa etapist võttis osa 6.-7. klassi noormeeste arvestuses 10 kooli. Selle etapi kaks paremat, Tartu Kivilinna Kool ja TDK, said pääsu suurde finaali, mis toimus Pärnus 30. märtsil. Finaali pääsu tagas kokku 28 6.-7. klassi noormeeste võistkonda. Moodustatud oli 7 alagruppi. D alagruppi kuulus lisaks meile veel Pärnu Mai Kool, Paide Ühisgümnaasium ja Kohtla-Järve Gümnaasium. Alagrupi kaks paremat liikusid edasi 16-ne parema hulka ja viimased kaks langesid välja. Mängud olid tasavägised ja pingelised. TDK võistkonnal õnnestus alagrupis Kohtla-Järve järel saavutada 2. koha ja sellega olime taganud pääsu edasi järgmistele mängudele. Järgmiseks vastaseks tuli meile F alagrupi võitja – Räpina Gümnaasium. Pingelises mängus suutsid poisid näidata head võitlust ja võitsime Räpinat 1 punktiga (12:11). Veerandfinaalis, kuhu oli jäänud veel 8 paremat võistkonda, tuli TDK võistkonnale vastaseks Rakvere Gümnaasium. Kahjuks tuli meil vastu võtta kindel kaotus 15:7. Sellega olid mängud meie jaoks lõppenud. Kokkuvõttena saavutas TDK noormeeste võistkond tubli 7. koha.
Kooli võistkonda kuulusid:
Albert Raudsepp         6.c klass
Andri Viinapuu             7.a klass
Aleks Sander Vändra  7.a klass

Martin Vändra
kehalise kasvatuse õpetaja