Tartu Descartes'i Kool
INFOLEHT 

1. juuni - 18. juuni 2015   Nr 36 (615)  




TUNNUSTUS

JUHTKOND TÄNAB

·  PRIA projekti "Eksootiliste puuviljade degusteerimine" korraldamise eest Kaja Kivisikku, Eha Vahtrast, Marii Kangurit ja Mari Mölterit

·  9. klasside viimase koolikella aktuse läbiviimise eest 1. ja 8. klasside õpilasi ning õpetajaid Kaja Haljasmetsa, Kaja Kivisikku ja Greta-Eva Kalbergi, Kristel Tikku, Anneli Koppelit



ÜRITUSED

E      1. juuni
Lastekaitsepäev
10.00    Eesti keele lõpueksam

T      2. juuni
10.00    Õppenõukogu (1.-8. kl) muusikaklassis

K      3. juuni
Õppeaasta lõpuaktused:
  9.30     1.-3. klass
11.00    4.-6. klass
12.00    7.-8. klass

N      4. juuni

R      5. juuni
10.00  Matemaatika lõpueksam

E      8. juuni
10.00    1.-3. klassi õpetajate koosolek
12.00    Simulatsioonikeskuse külastus õpetajatele

T      9. juuni
18.00    Uute 1. kl vanemate koosolek

K      10. juuni
10.00    Lõpueksam (valikaine)

N      11. juuni
13.00    9. kl õppenõukogu muusikaklassis

R      12. juuni
16.00    Põhikooli lõpuaktus aulas

E      15. juuni
11.00-14.00  Seminar "TDK arengusuunad"

T      16. juuni
11.00-14.00  Seminar "IKT ja sisevõrk"

K      17. juuni
11.00-14.00  Seminar "Õppekava üldosa põhiväärtused"

N      18. juuni
  9.00     Väljasõit koolitusele Maxima parklast
10.00-15.00  Koolitus "Armasta oma keha" Waide motellis


KOOLIELU

·  MATEMAATIKAVÕISTLUSE KÄNGURU LÜHIKOKKUVÕTE

Võistlus toimus 26. märtsil. Üleriigiliselt võistles 329 kooli 20798 osavõtjaga, teiste seas TDK 103 õpilast.
Meie koolist 10-st pre-ekolierist, 23-st ekolierist; 33-st benjaminist; 22-st kadetist ja 15-juunioridest saavutasid parima tulemuse oma vanusegrupis:

pre-ekolier (1.-2. kl)
Teisi Eli 1.a klassist üldkokkuvõttes 4995 osavõtja seas 228.koht, Marten Kajak (2.b), Maria Kronberg (2.a).

ekolier (3.-4. kl)
Laura Vahejõe 4.c klassist üldkokkuvõttes 5337 osavõtja seas 564. koht, Triinu Liisa Lota Umal (4.c),
Mairo Pikkat (4.c).

benjamin (5.-6. kl)
Sigrid Salumets 6.a klassist üldkokkuvõttes 4061 osavõtja seas 9. koht, Kerli Põhjala (6.a);
Isabel Marie Arro (6.a).

kadett (7.-8. kl)
Sarah Lannes ja Sandra Lannes 8.a klassis üldkokkuvõttes 3212 osavõtja seas jagasid117 kohta, Karolina Revotko (8.a).

juunior (9.-10. kl)
Kati Iher 9.b klassist üldkokkuvõttes 2198 osavõtja seas 11 koht, Caspar Kaschan (9.b), Mari Paberit (9.c).

Meie õpilased on tublid! Õpetajad, olge tänatud!

Hans Oidjärv,
võistluse korraldaja


·  
1.-3. KL ÕPILASED DEGUSTEERISID PUU- JA JUURVILJU 

See taim on saanud oma nime lennu­võimetu metsalinnu järgi. Millise viljaga on tegemist?

27. mail oli meie kooli 1.-3. klassi õpilastel võimalus maitsta eksootilisi vilju. Sellele eelneval päeval pidid õpilased degusteerita­vate viljadega tutvuma koolimaja seintel oleva info kaudu. Lisaks oli tarvis viis nende seast esitatud faktide toel ära tunda. Kes arvas, et leidis õiged vastused, libistas oma sedeli loosikasti. Kokku kogunes sinna 102 lehekest. Neist õigete vastustega 31. Infotulva kõrval võis söökla seintel imetleda ka väikest temaatilist näitust õpilastöödest.

Peale maitsvat koolieinet jäid algklasside õpilased sööklasse, et viljadega tutvust teha. Üritus algas direktori tervitusega, mille järel tehti algust pimedegusteerimisega. Hakkajamad õpilased lasid endil silmad kinni siduda ning avasid vapralt suu, et vähetuntud või suisa tundmatu puuvili suhu saada. Saadud maitseelamust pidi väike degustaator teistele kirjeldama. Näiteks kiivi kohta öeldi: „Natuke magus, natuke hapu. Pehme, sees on "kivikesed"“. Nii said kõik kohalviibijad aimu, mida tundmatut vilja suhu pistes oodata. Edasi vaadati koos, millised olid viljad, mida lapsed faktide põhjal ära tundma pidid. Nõnda said pisut uusi teadmisi ka need, kes õiget vastust seinalt leida ei suutnud. Kõik õigete vastustega sedelid olid loosikastis. Fortuuna kooli direktori isikus loosis välja 8 õnnelikku, kes said endale auhinnaks suure apelsini või karbikese mustikaid. Nii jõudiski kätte oodatud hetk, mil jagati laiali kandikud, millelt võis leida: füüsali, datleid, granaatõuna, melonit, ananassi, kiivit, kurki, banaani, õuna, porgandit, gaujaavi, kirsstomatit ning mustikat. Klassiruumis püüdsid tragimad saadud viljad kodu- ja väljamaisteks jagada. Sel korral olid ülekaalus sissetoodud viljad. Kui sügisel sarnane maitsmispäev korraldada, oleks tulemus loodetavasti eestimaiste viljade kasuks.

Tagasiside õpilastelt oli positiivne. Nii mõnigi õpetaja tunnistas, et ka tema proovis mõnda eksootilist vilja esmakordselt.

Kaja Kivisikk,
korraldaja

 

2.a klassi laste mõtted:
Mulle meeldis proovida uusi köögi- ja puuvilju. Tore, et meile räägiti neist viljadest natuke. Mõned lapsed said ka kinnisilmi erinevaid puuvilju proovida. (Diljara)

***
Mulle meeldis proovida erinevaid puu- ja köögivilju, sest nii saad avastada uusi maitseid. Oli väga lõbus. Oleks tore järgmisel aastal sama teha. Vahva üritus. (Milena)

***
Me pidime küsimustele vastama. Kuid minul loosiga ei vedanud. Siiski sain ma koju datleid, sest  need maitsesid meie klassis ainult mulle. (Aleksandra)

***
Meie kooli sööklas oli väga palju puuvilju ja mõned köögiviljad. Õpetajad valisid mõned lapsed, kellel silmad kinni seoti ning siis pandi neile midagi suhu. (Maarja)


·    TEATRIPÄEV OSKAR LUTSU MAJA­MUUSEUMI AIAS

21. mail toimus Oskar Lutsu majamuuseumi aias teatripäev, kus esinesid Tartu koolide näiteringid ja nende hulgas ka meie kooli 2.b klass.

Päeva alustas Tartu Mart Reiniku Kooli algklasside näitering J. Kunderi näidendiga "Ahjualune". Seejärel oli kord meie käes. Esitasime näidendi "Kevadpidu metsas".  

M. Reiniku kooli vanema astme õpilased esitasid D. Ahmeti näidendi  „Mats von Kartohvel”. Seejärel said esinemiseks võimaluse Kivilinna kool, kes esitas näidendi „See Lutsu „Kapsapea” on täitsa OK lugu".
Raatuse kooli näitering esitas H. Mikiveri näidendi „Eeduart ja Kuningunde e lood Vääna metsades”. Laulupeo­muuseumi Stuudium esitas A. A. Milne'i "Ti-di-li pomm". Päeva lõpetas Tartu Kroonuaia Kooli näitering V. Lifšitši ja I.Kitšanova näidendiga „Salapärane loom Hipopotamus”.

Tänuks esinemise eest said lapsed kringlit ja sooja õunamahla, mis maitses pilvisel päeval väga hästi. Päev oli huvitav ja pakkus toredaid teatrielamusi. Tänud ürituse korraldajatele.

Külli Hindrikson,
2.b klassijuhataja


·  
2.B KLASSI EKSKURSIOON

26. mail sõitis 2.b klass ekskursioonile. Esimene peatus oli Karilatsi Talurahva­muuseumis, kus saime kogeda, kuidas ja mida vanasti lapsed koolis õppisid. Lugesime vanas kirjakeeles, kirjutasime tindi ja sulepeaga, rehkendasime ja nuputasime, mis esemed olid vanasti koolis kasutusel.

Eduka tunni läbimisel saime ka tunnistuse. Edasi sõitsime Palo järve äärde, kus toimus mõnus piknik. Lusti ja rõõmu pakkusid konnakullesed, kelle tegevust said lapsed jälgida. Teekond jätkus suunaga Võru poole. Teel külastasime Maanteemuuseumi. Saime kogeda, kui suur on jõud auto kokkupõrkel 7 km tunnis liikumise kiirusel ja saime kinnituse, et  turvavöö tuleb alati autos sõites kinnitada. Rõõmu ja lusti pakkus liikluslinnakus tõukerataste ralli. Edasi kulges meie reis Suurele Munamäele. Oh, milline rõõm oli ülevalt alla vaadata. Eestimaa on ilus!

Oli vahva päev ja ilmataat oma pisaratega meid ei seganud.

Laste arvamusi:
Mulle meeldis Karilatsi Talurahva­muuseumis kirjutada, Maanteemuuseumis tõukeratastega sõita ja Palo järve ääres konnakulleseid jälgida. (Lisete)

***
Mulle meeldis Maanteemuuseumis olla, sest seal sai tõukeratastega sõita. Kui on kuiv ilm, siis saab elektriautodega sõita. (Angela)

***

Mulle meeldis liikluslinnakus pätti mängida, näitust vaadata, piknik oli tore, tornist vaadata oli äge. (Romet)

***
Mulle meeldisid linna reeglid, 10 lapse kiik, mäng "Pollarid ja bandiidid". (Reivo)

***
Sain sulega kirjutada, tõukerattaga sõita. (Sten)

***
Meeldis turvavöökatse, tõukerattaga sõita, mängida pätti, Suurelt Munamäelt alla vaadata. (Aleksandra)

***
Mulle meeldis sulepeaga kirjutada, tõukerattaga sõita, silla peal olla ja suurest tornist alla vaadata. (Kairi)

Külli Hindrikson,
2.b klassijuhataja